
Nose Work grundkurs
Välkommen till grundkurs i Nose Work!
Nosework är ett enkelt och lättillgängligt sätt att tillfredsställa hundens behov av att använda sitt luktsinne. Nosework innebär sökövningar som görs både inom – och utomhus. Hunden tränas att känna igen och markera olika doftämnen. Söken sker i olika miljöer och kallas inomhus utomhus behållarsök och fordonssök. Från och med 1 januari 2017 är detta en officiell tävlingsgren.
Kursinnehåll: Vi lär grunderna och får även teorin bakom. Här får du lära dig att introducera doften eukalyptus för din hund och vi kommer att testa på att söka i de olika miljöer som man tävlar i.
Låt din hund få huvudrollen, och göra det den är bäst på, nämligen att använda sin nos.
Tänk på: Kursen kommer att hållas till stora delar inomhus och det blir en hel del enskild träning för att hundarna skall få jobba i lugn och ro. Inga stryphalsband utan ett fast halsband eller sele för det är det som gäller enligt Svenska Nose Works klubbens tävlingsregler
Kursavgift: 800 kr för vuxen, 640 kr för ungdom under 18 år.
Hunden ska vara vaccinerad och ID-märkt för att få gå kurs på Töreboda brukshundklubb
För dig som är ny ordinarie medlem: eller ungdomsmedlem: För att gå kurs krävs att man är medlem hos oss.
Du blir ordinarie eller ungdomsmedlem och betalar via denna sida: http://www.brukshundklubben.se/bli-medlem
Information om familje- eller delbetalande medlemskap hittar du på vår sida: http://www.torebodabhk.com/bli-medlem
OBS: Anmälan är bindande och faktura på kursavgift mailas ut av Studiefrämjandet. Medlemskapet ska du lösa samtidigt som du anmäler dig (om du inte redan är medlem).